Slideshow
The Widgetkit Slideshow is the ultimate image and content slideshow for Joomla and WordPress. It's flexible, easy to customize and completely built with HTML5 and CSS3.
Features
- Clean and very lightweight code
- 17 eye-catching transition effects
- Fully responsive including all effects
- Uses hardware accelerated CSS3 animations
- Supports HTML captions
- Swipe navigation on mobile devices
- Built with HTML5, CSS3, PHP 5.3+ and the latest jQuery version
- Works with Joomla and WordPress
Slideshow Screen Example
This is an image slideshow with the famous Ken Burns effect.
Slideshow Default Example
This is an image slideshow with eye-catching transition effects.
Showcase Box Example
This a content showcase using all the features from the Slideset widget as a navigation. Any kind of HTML content can be used inside the navigation.
Tanzsport-Vereine im Hamburger Verband
Altrahlstedter MTV (TSA des Altrahlstedter MTV von 1893 e.V.)
Ceronne (Club Céronne im ETV e.V.)
Club zur Uhlenhorst (Club zur Uhlenhorst im HSV e.V.)
Club Saltatio (Club Saltatio Hamburg e.V.)
GFG Steilshoop (TSA der Gymnastik u. Freizeitgemeinschaft Steilshoop)
Glinde (TSA im TSV Glinde v. 1930 e.V.)
Hanseatic (Club Hanseatic e.V.)
HSV (TSA des Hamburger Sport-Verein e.V.)
HT 16 (Hamburger Turnerschaft von 1816 e.V.)
Hummelsbüttel (TSA des Hummelsbütteler Sportverein v. 1929 e.V.)
Imperial (Imperial Club Hamburg e.V.)
Mein Tanzstudio (Mein Tanzstudio Hamburg-Wandsbek e.V.)
Niendorfer TSV (TSA im Niendorfer TSV v.1919 e.V.- Abteilung Tanzen -)
Rotherbaum (TC Rotherbaum e.V.)
RR Team d. Walddörfer SV HH e.V.
SC Alstertal-Langenhorn e.V.
SV Lurup-Hamburg von 1923 e.V.Tanzsportabteilung
SVE (TSA des SV Eidelstedt Hamburg von 1880 e.V.)
TSC Casino Oberalster e.V.
TSC Wellingsbüttel v. 1937 e.V.
TSK im TSV Buchholz 08
TSG Bergedorf (TSA der TSG Bergedorf v. 1860 e.V.)
TSG Creativ Hamburg e.V.
TTC Atlantic e.V.
TTC Harburg im HTB v. 1865 e.V.
TTC Savoy e.V.
VfL Geesthacht (TSA des VfL Geesthacht e.V.)
VfL Hamburg (TSA des VfL Hamburg v. 1893 e.V.)
Walddörfer SV Hamburg v. 1924 e.V.Tanzsportabteilung
Wedeler TSV (TSA des Wedeler TSV e.V.)
Dem HATV angeschlossene Mitglieder:
Black Mountains Square Dancers e.V.
Challengers Hamburg e.V.
Crazy Bumble Bees Hamburg e.V.
Farmsener Turnverein (TSA des Farmsener Turnvereins v. 1926 e.V.)
Funny Squirrels SDC
Hamburger SDC e.V.
Harbour Allemanders Hamburg Square-Dance-Club
Hausbruch-Neugrabener HNT
Lemsahler SV v. 1967
Muddy Boots e.V.
New Swing Generation e.V.
Ohmoor Squeezers Hamburg
Pluspunkte Hamburg e.V. Square-Dance-Club
RDC Butterflies Hamburg e.V.
scottish country dancers of hamburg
Sportverein Nettelnburg/Allermöhe von 1930 e.V.
Stintfang Square Dancers Hamburg
Sweet Devils e.V.
Tanzbrücke Hamburg e.V.
TSA des VfL Komet Blankenese von 1907
TSA des SC Condor
Landesverbände
Landestanzsportverband Bremen e.V.
Hamburger Tanzsportverband e.V.
Tanzsportverband Mecklenburg-Vorpommern e.V.
Niedersächsischer Tanzsportverband e.V.
Tanzsportverband Schleswig-Holstein e.V.
Süd
Tanzsportverband Baden-Württemberg e.V.
Landestanzsportverband Bayern e.V.
Hessischer Tanzsportverband e.V.
Tanzsportverband Rheinland-Pfalz e.V.
Saarländischer Landesverband für Tanzsport e.V.
Ost
Landestanzsportverband Berlin e.V.
Landestanzsportverband Brandenburg e.V.
Tanzsportverband Sachsen e.V.
Tanzsportverband Sachsen-Anhalt e.V.
Thüringischer Tanzsportverband e.V.
West
Tanzsportverband Nordrhein-Westfalen e.V.
Sonstige Verbände
Deutscher Tanzsport Verband e.V. (DTV)
Fachverbände
Deutscher Rock'n'Roll und Boogie Woogie-Verband e.V.
Deutscher Verband für Garde- und Schautanzsport e.V.
Deutscher Twirling-Sport-Verband e.V.
Bundesverband für karnevalistischen Tanzsport in Deutschland e.V.
Bundesverband für Country- und Western Tanz Deutschland e.V.
Deutscher Professional Tanzsportverband e.V.
The Actiondance Federation of Germany
Tanzsporttrainer-Vereinigung e.V.
Bundesverband für Seniorentanz e.V.
weitere Hamburger Vereine oder Verbände im Tanzsport:
Showcase Button Example
This is an image slideshow with some nice navigation buttons. You can place any kind of HTML in the navigation buttons.
Tabs Example
This is a classic, tabbed slideshow. Tabs can be aligned to the left, right and center.
Landesmeister 2019
Landesmeister 2019
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2019 |
Hauptgruppe D Standard | Malte Blöing/Lena Hintze TSA d. TSV Glinde 1930 |
Hauptgruppe C Standard | Felix Weidmann/Madeleine Klaßen Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe B Standard | Odin Marius Reiter/Regina Wolf Club Céronne im ETV Hamburg |
Hauptgruppe A Standard | |
Hauptgruppe S Standard | |
Hauptgruppe D Latein | |
Hauptgruppe C Latein | |
Hauptgruppe B Latein | |
Hauptgruppe A Latein | Fynn Rumberg/Jil Guse, Club Céronne |
Hauptgruppe S-Latein | Luca Ciavaglia/Magda Horyn, TTC Savoy und Alexander Trushin / Elizaveta Trushina, TSA d. HSV |
Hauptgruppe S-Kombination | |
Hauptgruppe II D Standard | |
Hauptgruppe II C Standard | |
Hauptgruppe II B Standard | |
Hauptgruppe II A Standard | |
Hauptgruppe II S Standard | |
Hauptgruppe II D Latein | |
Hauptgruppe II C Latein | |
Hauptgruppe II B Latein | |
Hauptgruppe II A Latein | |
Hauptgruppe II S Latein | |
Senioren I D Standard | Norman und Desislava Ritter TSA d. TSV Glinde 1930 |
Senioren I C Standard | Norman und Desislava Ritter TSA d. TSV Glinde 1930 |
Senioren I B Standard | Marc Knietzsch/Annika Reiss TSA d. VfL Geesthacht |
Senioren I A Standard | |
Senioren I S Standard | |
Senioren I D Latein | |
Senioren I C Latein | |
Senioren I B Latein | |
Senioren I A Latein | |
Senioren I S Latein | Sven und Iryna Ulrich, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II D Standard | |
Senioren II C Standard | |
Senioren II B Standard | |
Senioren II A Standard | Tilo und Barbara Kornak, Club Saltatio |
Senioren II S Standard | Marko Heller / Anja Heitmann, TSA d. VfL Geesthacht |
Senioren II D Latein | |
Senioren II C Latein | |
Senioren III D Standard | |
Senioren III C Standard | |
Senioren III B Standard | |
Senioren III A Standard | |
Senioren III S Standard | |
Senioren IV B Standard | |
Senioren IV A Standard | |
Senioren IV S Standard |
Landesmeister 2018
Landesmeister 2018
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2018 |
Hauptgruppe D Standard | Hinrik Werner/Jenny Pamperin,Club Saltatio |
Hauptgruppe C Standard | Odin Marius Reiter/Regina Wolf, Club Céronne |
Hauptgruppe B Standard | Sascha Henke/Tanja Hemken, Club Saltatio |
Hauptgruppe A Standard | Jascha Nesteriuk/Dorothee Brinkmann, Club Céronne |
Hauptgruppe S Standard | Mike Meinert/Marleen Schneider, TTC Savoy |
Hauptgruppe D Latein | Sascha Mau / Helena Köver, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Latein | Felix Bergholz / Xenia Weik, Club Saltatio |
Hauptgruppe B Latein | Mirco Grosser / Jessica Hauzinski, Club Saltatio |
Hauptgruppe A Latein | Philipp und Lynn Nickels,Club Saltatio |
Hauptgruppe S-Latein | Erwin Schleining/Sara-Felicytas Fokken, TTC Savoy |
Hauptgruppe S-Kombination | N.N. |
Hauptgruppe II D Standard | Norman und Desislava Ritter TSA d. TSV Glinde 1930 |
Hauptgruppe II C Standard | Michel Bänsch/Melanie Bottke, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II B Standard | Marc Knietzsch/Annika Reiss, TSA d. VfL Geesthacht |
Hauptgruppe II A Standard | Daniel Randhawa/Anne-Marie Schwarz, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II S Standard | David Wolfkuhl/Natalia Reichert TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Hauptgruppe II D Latein | Michael Vossfeldt / Laura Deinlein, Club Saltatio |
Hauptgruppe II C Latein | Benno Braasch / Wladislawa Hütköper, Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Latein | Mirco Grosser / Jessica Hauzinski, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Latein | Philipp und Lynn Nickels, Club Saltatio |
Hauptgruppe II S Latein | Sven und Iryna Ulrich, Club Saltatio |
Senioren I D Standard | N.N. |
Senioren I C Standard | Martin Eckert/Alexandra Lembcke, Club Céronne |
Senioren I B Standard | Marc Knietzsch/Annika Reiss, TSA d. VfL Geesthacht |
Senioren I A Standard | Tilo und Barbara Kornak, Club Saltatio |
Senioren I S Standard | David Wolfkuhl/Natalia Reichert, TSA d. HSV |
Senioren I D Latein | Martin Eckert / Alexandra Lembcke, Club Céronne |
Senioren I C Latein | Kristian und Hanne Jankovic, TSA des Walddörfer SV |
Senioren I B Latein | N.N. |
Senioren I A Latein | N.N. |
Senioren I S Latein | N.N. |
Senioren II D Standard | Klaus Milz/Petra Jaeger, Tanz-Turnier-Club Savoy Norderstedt |
Senioren II C Standard | N.N. |
Senioren II B Standard | Kristian und Hanne Jankovic, TSA d. Walddörfer SV 1924 |
Senioren II A Standard | Tilo und Barbara Kornak, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II S Standard | Marko Heller / Anja Heitmann, TSA d. VfL Geesthacht |
Senioren II D Latein | Jens und Andrea Baethke, Club Saltatio |
Senioren II C Latein | Kristian und Hanne Jankovic, TSA des Walddörfer SV |
Senioren III D Standard | Ulf Hoffmann/Gabriele Beck, Imperial-Club Hamburg |
Senioren III C Standard | Rainer und Antje Wunderlich, TSA d. Walddörfer SV 1924 |
Senioren III B Standard | Uwe Rieger/Birgit Temiz, Club Céronne im ETV |
Senioren III A Standard | Holger Kursawe/Ursula Rübcke, Club Céronne |
Senioren III S Standard | Jens und Maike Wolff, Club Saltatio Hamburg |
Senioren IV B Standard | N.N. |
Senioren IV A Standard | Uwe Jensen/Margarethe Schilling, Imperial-Club Hamburg |
Senioren IV S Standard | Rainer und Eiko Tesch, Tanz-Club Rotherbaum |
Landesmeister 2017
Landesmeister 2017
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2017 |
Hauptgruppe D Standard | Mirco Grosser / Jessica Hauzinski,Club Saltatio |
Hauptgruppe C Standard | Markus Dietmannsberger/Daniela Töbelmann, Club Céronne |
Hauptgruppe B Standard | Malte Federwitz/Evgenia Sklarevski, Club Céronne |
Hauptgruppe A Standard | Jascha Nesteriuk / Dorothee Brinkmann, Club Céronne im ETV |
Hauptgruppe S Standard | Mike Meinert/Marleen Schneider, TTC Savoy |
Hauptgruppe D Latein | Jasper Güldenstein / Zhanna Kasyanych, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Latein | Mirco Grosser / Jessica Hauzinski, Club Saltatio |
Hauptgruppe B Latein | Fynn Rumberg / Jil Guse, Club Céronne |
Hauptgruppe A Latein | Erwin Schleining/Nadja Spalek, TSA d. SV Eidelstedt |
Hauptgruppe S-Latein | Luca Ciavaglia/Magda Horyn, TTC Savoy |
Hauptgruppe S-Kombination | Luca Ciavaglia/Magda Horyn, TTC Savoy |
Hauptgruppe II D Standard | Jonas Koch/Christa Schröder, Club Saltatio |
Hauptgruppe II C Standard | Markus Dietmannsberger/Daniela Töbelmann, Club Céronne |
Hauptgruppe II B Standard | Markus Dietmannsberger/Daniela Töbelmann, Club Céronne |
Hauptgruppe II A Standard | Florian und Sophie Rüttinger, TSA d. HSV |
Hauptgruppe II S Standard | N.N. |
Hauptgruppe II D Latein | Folkmar Schmidt/Silvia Gottmann, TSA d. HSV |
Hauptgruppe II C Latein | Mirco Grosser/Jessica Hauzinski, Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Latein | Malte Federwitz / Evgenia Sklarevski, Club Céronne |
Hauptgruppe II A Latein | Tobias Brügmann/Svenja Küster, Club Saltatio |
Hauptgruppe II S Latein | Ralf Winkler/Ketevan Nishnianidze, Club Saltatio |
Senioren I D Standard | Boris Schlüszler/Claudia Köster, Imperial Club |
Senioren I C Standard | Sven Siemsen/Svenja Struck, Club Céronne |
Senioren I B Standard | Jan Brandt/Iwona Drzymala, TTC Atlantic |
Senioren I A Standard | Michael Groth/Nike Schmidt, Club Saltatio |
Senioren I S Standard | Sven Glass/JUdith Holzwarth, Club Céronne |
Senioren D Latein | Folkmar Schmidt/Silvia Gottmann, TSA d. HSV |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren B Latein | Mirco Gerdau/Christine Loesdau, TTC Savoy |
Senioren A Latein | Mirco Gerdau/Christine Loesdau, TTC Savoy |
Senioren S Latein | N.N. |
Senioren II D Standard | Rainer und Antje Wunderlich, TSA d. Walddörfer SV |
Senioren II C Standard | Carsten Palleske/Angelika Denkewitz, TSA d. HSV |
Senioren II B Standard | Holger Kursawe/Ursula Rübcke, Club Céronne |
Senioren II A Standard | Tilo und Barbara Kornak, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II S Standard | Marko Heller/Anja Heitmann, TSA d. VFL Geesthacht |
Senioren III D Standard | Rainer und Antje Wunderlich, TSA d. Walddörfer SV |
Senioren III C Standard | Jörg und Beate Schudmann, TSA d. TSV Glinde |
Senioren III B Standard | Jörg und Beate Schudmann, TSA d. TSV Glinde |
Senioren III A Standard | Andreas Krüger/Heidi Koithan, TTC Savoy |
Senioren III S Standard | Jens und Maike Wolff, Club Saltatio |
Senioren IV B Standard | Karl-Heinz und Dr. Petra Sellenschlo, TSC Astoria |
Senioren IV A Standard | Andreas Höhne / Petra Wiesel, Tsc Casino Oberalster |
Senioren IV S Standard | Rainer und Eiko Tesch, TSC Rotherbaum |
Landesmeister 2016
Landesmeister 2016
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2016 |
Hauptgruppe D Standard | Philipp Nickels / Lynn Güntherschulze, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe C Standard | Frederik Schweiger / Nathalie Graf, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe B Standard | Jascha Nesteriuk / Dorothee Brinkmann, Club Céronne im ETV |
Hauptgruppe A Standard | Jascha Nesteriuk / Dorothee Brinkmann, Club Céronne im ETV |
Hauptgruppe S Standard | Luca Ciavaglia/Magdalena Horyn, TTC Savoy Norderstedt |
Hauptgruppe D Latein | Sascha Mau/Olga Umrik, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Latein | Mirco Grosser / Jessica Hauzinski, Club Saltatio |
Hauptgruppe B Latein | Lukas Witte / Eileen Thomke, Club Saltatio |
Hauptgruppe A Latein | Erwin Schleining/Nadja Spalek, TSA des SVE Hamburg |
Hauptgruppe S-Latein | Luca Ciavaglia/Magda Horyn, TTC Savoy |
Hauptgruppe S-Kombination | Linus Holm Foged/Alina Mißfeldt, TTC Savoy |
Hauptgruppe II D Standard | Markus Dietmannsberger/Daniela Töbelmann, Club Céronne |
Hauptgruppe II C Standard | Markus Dietmannsberger/Daniela Töbelmann, Club Céronne |
Hauptgruppe II B Standard | Daniel Randhawa/Anne-Marie Schwarz, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Standard | Dirk Reinke/Serena Tansil, Club Céronne |
Hauptgruppe II S Standard | N.N. |
Hauptgruppe II D Latein | Martin Eckert/Alexandra Lembcke, Club Céronne |
Hauptgruppe II C Latein | N.N. |
Hauptgruppe II B Latein | Michel Bänsch/Inna Shevtsova, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Latein | Tobias Brügmann/Svenja Küster, Club Saltatio |
Hauptgruppe II S Latein | Ralf Winkler/Ketevan Nishnianidze, Club Saltatio |
Senioren I D Standard | Sven Siemsen / Sonja Köke, Club Céronne im ETV |
Senioren I C Standard | Kristian und Hanne Jankovic, TSA d. Walddörfer SV |
Senioren I B Standard | Michael Groth / Nike Schmidt Club, Saltatio Hamburg |
Senioren I A Standard | Kristian Benthien/Kerstin Jühlke, Club Saltatio |
Senioren I S Standard | Alexander Grabowski/Melanie Schiekel, Club Céronne |
Senioren D Latein | Kristian und Hanne Jankovic, TSA d. Walddörfer SV |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren B Latein | Mirco Gerdau/Christine Loesdau, TTC Savoy |
Senioren A Latein | Mirco Gerdau/Christine Loesdau, TTC Savoy |
Senioren S Latein | N.N. |
Senioren II D Standard | Jens und Angela Cappel, TTC Harburg |
Senioren II C Standard | Kristian und Hanne Jankovic, TSA d. Walddörfer SV |
Senioren II B Standard | HolgerKursawe/Ursula Rübcke, Club Céronne |
Senioren II A Standard | Jörg und Sabine Markmann, Club Saltatio |
Senioren II S Standard | Marko Heller/Anja Heitmann, TSA d. VFL Geesthacht |
Senioren III D Standard | Peter Wollmershäuser/Monika Seifried-Thies, Club Céronne |
Senioren III C Standard | Jörg und Britta von Fintel, Club Saltatio |
Senioren III B Standard | Lutz Lange/Susanne Sziedell, TSA d. Niendorfer TSV |
Senioren III A Standard | Dieter und Irene Rubow, TSA d. TSG Bergedorf |
Senioren III S Standard | Jens und Maike Wolff, Club Saltatio |
Senioren IV B Standard | Karl.Heinz und Dr. Petra Sellenschlo, TSC Astoria |
Senioren IV A Standard | Karl-Heinz und Dr. Petra Sellenschlo, TSC Astoria |
Senioren IV S Standard | Rainer und Eiko Tesch, TSC Rotherbaum |
Landesmeister 2015
Landesmeister 2015
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2015 |
Hauptgruppe D Standard | Florian Hellwig / Katharina Ohmes TTC Harburg im HTB von 1865 |
Hauptgruppe C Standard | Jascha Nesteriuk / Dorothee Brinkmann Club Céronne im ETV Hamburg |
Hauptgruppe B Standard | Thiemo Meyer / Annika Rosseburg Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe A Standard | Florian und Sophie Rüttinger, TSA des Hamburger Sport-Verein |
Hauptgruppe S Standard | Linus Holm Foged/Alina Mißfeldt, TTC Savoy |
Hauptgruppe D Latein | Mirco Grosser / Jessica Hauzinski, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Latein | Alexander Achner/Jette Wetzel, TTC Savoy |
Hauptgruppe B Latein | Philipp Nickels / Lynn Güntherschulze, Club Saltatio |
Hauptgruppe A Latein | Erwin Schleining/Marisa Iglesias den Haan, TSA des SVE Hamburg |
Hauptgruppe S-Latein | Linus Holm Foged/Alina Mißfeld, TTC Savoy |
Hauptgruppe S-Kombination | Linus Holm Foged/Alina Mißfeld, TTC Savoy |
Hauptgruppe II D Standard | N.N. |
Hauptgruppe II C Standard | Frederik Schweiger/Nathalie Graf, Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Standard | Thiemo Meyer/Annika Rosseburg, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Standard | Kristian Benthien/Kerstin Jühlke, Club Saltatio |
Hauptgruppe II S Standard | Jan Petersen/Nadine Wichmann, TSA d. TSV Glinde |
Hauptgruppe II D Latein | N.N. |
Hauptgruppe II C Latein | David Rickers/Swantje Johnsen, TSA d. TSV Glinde |
Hauptgruppe II B Latein | Malte Federwitz/Evgenia Sklarevski, Club Céronne |
Hauptgruppe II A Latein | Moritz Frommolt/Ilka Herrmann, Club Céronne |
Hauptgruppe II S Latein | Norman Ritter/Desilava Nikolova, TSA d. TSV Glinde |
Senioren I D Standard | Michael Schmidt/ Conny Frommholz Club Céronne im ETV Hamburg |
Senioren I C Standard | Torsten Schroeder / Petra Richter TTC Atlantic Hamburg |
Senioren I B Standard | Sven Kohnke/ Simone Hubo Club Céronne im ETV Hamburg |
Senioren I A Standard | Dirk Reinke/Serena Tansil, Club Céronne |
Senioren I S Standard | Sven Glass/Judith Holzwarth, Club Céronne |
Senioren D Latein | Christoph Mundl/Sinje Bahnsen, TC Rotherbaum |
Senioren C Latein | Christoph Mundl/Sinje Bahnsen, TC Rotherbaum |
Senioren B Latein | N.N. |
Senioren A Latein | N.N. |
Senioren S Latein | N.N. |
Senioren II D Standard | Kristian und Hanne Jankovic, TSA d. Walddörfern SV |
Senioren II C Standard | Torsten Schroeder/Petra Richter, TTC Atlantic |
Senioren II B Standard | Tilo und Barbara Kornak, Club Saltatio |
Senioren II A Standard | Arno und Stefanie Nowatzky, TTC Savoy Norderstedt |
Senioren II S Standard | Jens und Maike Wolff, Club Saltatio Hamburg |
Senioren III D Standard | Michael Zeißig/Antje Beate von Eitzen, Club Saltatio Hamburg |
Senioren III C Standard | Rolf Cramer/Iris Winter, Club Céronne Hamburg |
Senioren III B Standard | Gerhard Riediger/Angelika Heisch, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren III A Standard | Hongkong Wu/Zhimin Tong, Imperial Club Hamburg |
Senioren III S Standard | Heinz-Jürgen und Jutta Kühl, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren IV B Standard | Karl-Heinz und Petra Sellenschlo, TSC Astoria Hamburg |
Senioren IV A Standard | Andreas Höhne und Petra Wiesel, TSC Casino Oberalster |
Senioren IV S Standard | Rainer und Eiko Tesch,Tanz-Club Rotherbaum |
Landesmeister 2007
Landesmeister 2007
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2007 |
Senioren I A-Standard | Dirk Reinke/Susanne Noldin, Club Céronne |
Senioren II A-Standard | Rainer Fricke/Corinna Hachmann, HSV Tanzsport-Nordersdtedt |
Senioren II D-Standard | Peter Möller/Yvette Singer, TTC Atlantic |
Senioren II C-Standard | Honggong Wu/Zhimin Tong, Imperial Club |
Senioren II B -Standard | Torsten und Sabine Spill, TTC Harburg |
Senioren I D Standard | Peter Möller/Yvette Singer, TTC Atlantic |
Senioren I C Standard | Roman Fischer/Anita von Hertel, TSC Casino Oberalster HH |
Senioren I B Standard | Thomas und Ursula Mergenhagen, Imperia Club |
Senioren II S-Standard | Manfred und Andrea Otto, HSV Tanzsport-Norderstedt |
Hauptgruppe S-Latein | Christian Krüger/Miriam Speckmann, Club Céronne |
Hauptgruppe S-Kombination | N.N. |
Hauptgruppe D Standard | Reinhard Jagdhold/Ina Sehmrau, TTS Atlantic |
Hauptgruppe C Standard | Alexander Grabowki/Irena Kaneva, Club Céronne |
Hauptgruppe B Standard | Mathias Bauch/Alexandra Albers, Club Céronne |
Hauptgruppe A-Standard | Patrick Mehlau/Yasmin Wübbe, TTC Savoy im TuRa Harksheide |
Hauptgruppe II D Standard | Arne Reimers/Jessica Schulz, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II C Standard | Alexander Grabowski/Irena Kaneva, Club Céronne |
Hauptgruppe II B Standard | Martin Raeth/Ina Rodenburg, Club Céronne |
Hauptgruppe II A Standard | Dirk Reinke/Susanne Noldin, Club Céronne |
Hauptgruppe D Latein | Nils Thiemann/Nicole Gidom, TSV Buchholz |
Hauptgruppe C Latein | Vitalij Dobler/Kim Rübcke, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe B Latein | Kevin Holzhüter/Olga Schweizer, TSG Ars Nova Hamburg |
Hauptgruppe A Latein | Victor Kraft/Chanel Hönicke, HSV Tanzsport-Norderstedt |
Hauptgruppe II D Latein | Andrè Hamelmann/Elke Robrecht, TSG Ars Nova Hamburg |
Hauptgruppe II C Latein | N.N. |
Hauptgruppe II B Latein | Sebastian Turloff/Phyllice Charleene Bleicken, Club Céronne |
Hauptgruppe II A Latein | N.N. |
Senioren D Latein | N.N |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren S Latein | Dr. Michael Labe und Christiane Metzing-Labe, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe II S Standard | Marco Wittkowski/Petra Fischer, Club Céronne |
Hauptgruppe II S Latein | N.N. |
Senioren I S Standard | Marco Wittkowski/Petra Fischer, Club Céronne |
Senioren III D Standard | Thomas und Marita Illies, Farmsener TV |
Senioren III C Standard | Jens-Peter und Elisabeth Jeromin, TSC Casino Oberalster |
Senioren III B Standard | Hans-Jürgen und Renate Borchard, Farmsener TV |
Senioren III A Standard | Hans Joachim und Ina Rödiger, TSC Casino Oberalster |
Senioren III S-Standard | Frank und Margrit Steier, Alster-Möwe Club Hamburg |
Hauptgruppe S-Standard | Stanislaw Hermann/Cathrin Hißnauer, TSV Glinde |
Senioren IV A Standard | Reimar und Erika Kerkhoff, Club Saltatio Hamburg |
Senioren IV S Standard | Frank und Margrit Steier, Alster-Möwe Club Hamburg |
Landesmeister 2014
Landesmeister 2014
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2014 |
Hauptgruppe D Standard | Thomas Stehle/Anna-Jorka Hlozek, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Standard | Torben Lange/Andrea Hagedorn, Club Céronne |
Hauptgruppe B Standard | David Rickers/Swantje Johnsen, TSA d TSV Glinde |
Hauptgruppe A Standard | N.N. |
Hauptgruppe S Standard | Linus Holm Foges/Alina Mißfeld, TTC Savoy |
Hauptgruppe D Latein | Leonard Parakenings / Jessica Hauzinski, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Latein | Michel Bänsch/Inna Shevtsova, Club Saltatio |
Hauptgruppe B Latein | Philipp Nickels/Lynn Güntherschulze, Club Saltatio |
Hauptgruppe A Latein | Luca Ciavaglia/Magdalena Horyn, TTC Savoy |
Hauptgruppe S-Latein | N.N. |
Hauptgruppe S-Kombination | Linus Holm Foged/Alina Mißfeld, TTC Savoy |
Hauptgruppe II D Standard | Oliver Klinger/Jennifer Wulff, TSG Creativ Hamburg |
Hauptgruppe II C Standard | Daniel Randhawa/Anne-Marie Schwarz, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II B Standard | Torben Lange/Andrea Hagedorn, Club Céronne |
Hauptgruppe II A Standard | Andrew Duke/Angela Sauer, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Hauptgruppe II S Standard | Sven Glass/Judith Holzwarth, Club Céronne |
Hauptgruppe II D Latein | Timur-Selcuk Yurtseven/Mathilde Sophie Cabenda, Club Céronne |
Hauptgruppe II C Latein | Michael Pankau/Jana Singelmann, Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Latein | Michael Pankau/Jana Singelmann, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Latein | Sven Glass/Judith Holzwarth, Club Céronne |
Hauptgruppe II S Latein | Norman Ritter/Desislava Nikolova, TSA d. TSV Glinde |
Senioren I D Standard | Stefan und Karina Amelung, TC Rotherbaum |
Senioren I C Standard | Folkmar Schmidt/Silvia Gottmann, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren I B Standard | Jörg und Sabine Markmann, Club Saltatio |
Senioren I A Standard | Dirk Reinke/Serena Tansil, Club Céronne im ETV Hamburg |
Senioren I S Standard | Hendrik Claaßen/Claudia Schmidt, TSG Creativ Hamburg |
Senioren D Latein | Christoph Mundl/Sinje Bahnsen, Tanz-Club Rotherbaum |
Senioren C Latein | Henning Prestin/Kerrin Ahlf, Club Céronne |
Senioren B Latein | N.N. |
Senioren A Latein | N.N. |
Senioren S Latein | N.N. |
Senioren II D Standard | Michael und Susanne Strebe, TSA d. TSV Glinde Christoph Röhrig/Elsbeth Meyhoff, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren II C Standard | Lothar Bryan Döring/Heike Amend, TTC Atlantic |
Senioren II B Standard | Jörg und Sabine Markmann, Club Saltatio |
Senioren II A Standard | Arno und Stefanie Nowatzky, TTC Savoy |
Senioren II S Standard | Jens und Maike Wolff, Club Saltatio |
Senioren III D Standard | Detlef Weigt/Gabriele Grabert, Club Céronne |
Senioren III C Standard | Gerhard und Susanne Göger, TSC Casino Oberalster |
Senioren III B Standard | Christian Biéla/Yan Yan Li TSC, Casino Oberalster |
Senioren III A Standard | Gunnar Harms/Angela-Birgit Dr. Maass, Club Saltatio |
Senioren III S Standard | Michael und Grazyna Wierzbicki, TSA d. TSV Glinde |
Senioren IV B Standard | Ingolf und Brigitte Gania, TTC Harburg |
Senioren IV A Standard | Horst Lormes/Antje Meyer, TSA d. Farmsener TV |
Senioren IV S Standard | Frank und Margrit Steier, Alster-Möwe Club d. SV Polizei Hamburg |
Landesmeister 2013
Landesmeister 2013
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2013 |
Hauptgruppe D Standard | Sebastian Rohrmoser/Alexandra Harms, TSC Astoria Hamburg |
Hauptgruppe C Standard | Tobias Feddersen/Kathalina Korella, TSC Astoria Hamburg |
Hauptgruppe B Standard | N.N. |
Hauptgruppe A Standard | Luca Ciavaglia/Magdalena Horyn, TTC Savoy |
Hauptgruppe S Standard | Sven Glass/Judith Holzwarth, Club Céronne |
Hauptgruppe D Latein | Michel Bänsch / Inna Shevtsova, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe C Latein | Philipp Nickels / Lynn Güntherschulze Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe B Latein | Max Brummer / Dorothee Brinkmann, Club Céronne |
Hauptgruppe A Latein | Luca Ciavaglia/Magdalena Horyn, TTC Savoy |
Hauptgruppe S-Latein | Viktor Schleining/Anna Kistanova, Club Céronne |
Hauptgruppe S-Kombination | Christian Spiekermann/Carolin Queck, TTC Savoy |
Hauptgruppe II D Standard | Daniel Randhawa/Anne-Marie Schwarz, Club Saltatio |
Hauptgruppe II C Standard | Daniel Randhawa/Anne-Marie Schwarz, Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Standard | Daniel Randhawa/Anne-Marie Schwarz, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Standard | Moriz Frommolt/Ilka Paulß, Club Céronne |
Hauptgruppe II S Standard | Sven Glass/Judith Holzwarth, Club Céronne |
Hauptgruppe II D Latein | Christian Leopold/Jana Singelmann, Club Saltatio |
Hauptgruppe II C Latein | Henning Prestin/Kerrin Ahlf, Club Céronne |
Hauptgruppe II B Latein | Patrick Schröder/Ricarda Pastuszek, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Latein | Norman Ritter/Desislava Nikolova, TSA d. TSV Glinde |
Hauptgruppe II S Latein | Norman Ritter/Desislava Nikolova, TSA d. TSV Glinde |
Senioren I D Standard | N.N. |
Senioren I C Standard | Oliver Daum/Jeannine-Christin Peters, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren I B Standard | Jörg und Sabine Markmann, Club Saltatio Hamburg |
Senioren I A Standard | Michael und Larissa Haul, Club Céronne |
Senioren I S Standard | Marco Wittkowski/Petra Fischer, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren D Latein | Christoph Mundl/Sinje Bahnsen, TC Rotherbaum |
Senioren C Latein | Henning Prestin/Kerrin Ahlf, Club Céronne |
Senioren B Latein | N.N. |
Senioren A Latein | N.N. |
Senioren S Latein | N.N. |
Senioren II D Standard | Dieter und Irene Rubow, TSA d. TSG Bergedorf |
Senioren II C Standard | Jan Brandt/Andrea Meuss, TSA d TSV Glinde |
Senioren II B Standard | Andreas Quitzow/Ursula Rübcke, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II A Standard | Arno und Stefanie Nowatzky, TTC Savoy |
Senioren II S Standard | Jens und Maike Wolff, Club Saltatio Hamburg |
Senioren III D Standard | Gerhard Riediger / Angelika Heisch, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren III C Standard | Gerhard Riediger / Angelika Heisch, TSA d. Hamburger Sport-Verein |
Senioren III B Standard | Christian Biéla / Yan Yan Li, TSC Casino Oberalster Hamburg |
Senioren III A Standard | Gunnar Harms / Dr. Angela-Birgit Maass, Club Saltatio Hamburg |
Senioren III S Standard | Rainer und Eiko Tesch, Tanz-Club Rotherbaum, Hamburg |
Senioren IV A Standard | Uwe Jensen/Margarethe Schilling, Imperial Club Hamburg |
Senioren IV S Standard | Frank und Margrit Steier, Alster Möwe Club d. SVP Hamburg |
Landesmeister 2012
Landesmeister 2012
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2012 |
Hauptgruppe D Standard | Malte Federwitz/Evgenia Sklarevski, TTC Savoy |
Hauptgruppe C Standard | Lennart Rose/Annika Reiss, Club Céronne |
Hauptgruppe B Standard | René und Marina Weinberg, Club Céronne |
Hauptgruppe A Standard | Viktor Schleining/Anna Kistanova, Club Céronne |
Hauptgruppe S Standard | Nico und Mandy Izzo, HSV TS Norderstedt |
Hauptgruppe D Latein | Philipp Nickels/Lynn Güntherschulze, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe C Latein | Malte Federwitz/Evgenia Sklarevski, TCC Savoy |
Hauptgruppe B Latein | Tobias Brügmann/Ekaterina Klung, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe A Latein | Dmitrij Peters/Kristina Kretz, TSA d. Walddörfer SV |
Hauptgruppe S-Latein | Alexander Martens/Olena Solopunova, SV Eidelstedt |
Hauptgruppe S-Kombination | Nico und Mandy Izzo, HSV TS Norderstedt |
Hauptgruppe II D Standard | N.N. |
Hauptgruppe II C Standard | Henning Prestin/Kerrin Ahlf, Club Céronne |
Hauptgruppe II B Standard | René und Marina Weinberg, Club Céronne |
Hauptgruppe II A Standard | Eike Loppenthien/Kerstin Jühlke, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II S Standard | Malte Benecke/Natalia Reichert, Club Céronne |
Hauptgruppe II D Latein | Christian Leopold/Jana Singelmann, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II C Latein | Helge Kiesbye/Wladislawa Bursow, Club Céronne |
Hauptgruppe II B Latein | Patrick Schröder/Ricarda Pastuszek, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II A Latein | Norman Ritter/Desislava Nikolova, TSA d. TSV Glinde |
Hauptgruppe II S Latein | Christoph Wallner/Ketevan Nishnianidze, Club Saltatio Hamburg |
Senioren I D Standard | N.N. |
Senioren I C Standard | Wolfram Zeyen/Jana Paprocki, Club Céronne |
Senioren I B Standard | Arno und Stefanie Nowatzky, TTC Savoy |
Senioren I A Standard | Alexander Grabowski / Maren Klemm, Club Céronne |
Senioren I S Standard | Marco Wittkowski/Petra Fischer, HSV TS Norderstedt |
Senioren D Latein | Jörg Meinhardt/Birgit Bartosch, TSC Casino Oberalster |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren B Latein | N.N. |
Senioren S Latein | Marc-Stephan Harps/Katja Böhnke, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II D Standard | Dirk Trittmacher / Anja Sternkiker, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II C Standard | Thorsten und Martina Böttcher, TSA d. TSV Glinde |
Senioren II B Standard | Dirk und Martina Bendrin, TTC Harburg im HTB |
Senioren II A Standard | Frank und Hilke Mahrt, TTC Savoy |
Senioren II S Standard | Detlef Krebs / Andrea Peters, HSV TS Norderstedt |
Senioren III D Standard | N.N. |
Senioren III C Standard | Bernd und Natalia Zuther, TSC Casino Oberalster |
Senioren III B Standard | Herlmut Gerlach/Elisabeth Bereda, TCC Harburg |
Senioren III A Standard | Sven Bosch/Heidi Rothe, TTC Harburg |
Senioren III S Standard | Manfred und Andrea Otto, HSV TS Norderstedt |
Senioren IV A Standard | Uwe Jensen / Margarethe Schilling, Imperial Club Hamburg |
Senioren IV S Standard | Michael Kortt / Frigga Pierret, HSV TS Norderstedt |
Landesmeister 2011
Landesmeister 2011
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2011 |
Hauptgruppe D Standard | Sascha Henke / Annika Reiss, Club Céronne |
Hauptgruppe C Standard | René Nachtwey / Nina Bilzinger, TSC Casino Oberalster |
Hauptgruppe B Standard | Viktor Schleining / Anna Kistanova, Club Céronne Hamburg |
Hauptgruppe A Standard | Mike Meinert / Alina Mißfeldt, TTC Savoy |
Hauptgruppe S Standard | Nico und Mandy Izzo, HSV-Tanzsport-Norderstedt |
Hauptgruppe D Latein | Philipp Nickels / Lynn Güntherschulze, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe C Latein | Tobias Kämpfer / Sarah Maria Scheffler, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe B Latein | Ralf Winkler / Natalia Lasarenko, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe A Latein | Alexander Martens / Olena Solopunova, SV Eidelstedt |
Hauptgruppe S-Latein | Sven Ulrich / Iryna Prokofyeva, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe S-Kombination | Viktor Schleining / Anna Kistanova, Club Céronne Hamburg |
Hauptgruppe II D Standard | Alexander Neumann / Nike Schmidt, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II C Standard | Lothar Bryan Döring / Iwona Drzymala, TTC Atlantic |
Hauptgruppe II B Standard | Marc Michaelis / Kerstin Jühlke, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II A Standard | Marc Michaelis / Kerstin Jühlke, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II S Standard | Kristian Benthien / Ina Zemmrich, TTC Savoy |
Hauptgruppe II D Latein | Tobias Kämpfer / Sarah Maria Scheffler, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II C Latein | Tobias Kämpfer / Sarah Maria Scheffler, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II B Latein | Moriz Frommolt / Ilka Paulß, Club Céronne Hamburg |
Hauptgruppe II A Latein | N.N. |
Hauptgruppe II S Latein | Sven Ulrich / Iryna Prokofyeva, Club Saltatio Hamburg |
Senioren I D Standard | Jörg und Sabine Markmann, Club Saltatio Hamburg |
Senioren I C Standard | Lothar Döring / Iwona Drzymala, TTC Atlantic |
Senioren I B Standard | Michael und Larissa Haul, Club Céronne |
Senioren I A Standard | Martin Kohring / Serap Güler, Club Céronne |
Senioren I S Standard | Marco Wittkowski / Petra Fischer, HSV-Tanzsport-Norderstedt |
Senioren D Latein | N.N. |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren B Latein | N.N. |
Senioren S Latein | Mark-Stephan Habs / Katja Böhnke, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II D Standard | Walter Bieberbach / Christina Redlich, TTC Harburg |
Senioren II C Standard | Walter Bieberbach / Christina Redlich, TTC Harburg |
Senioren II B Standard | HolgerWuttke / Dr. Rosemarie Neumann, Club Saltatio HH |
Senioren II A Standard | Karlheinz Lappe / Christiane Laubach, Club Céronne |
Senioren II S Standard | Jens und Maike Wolff, Club Saltatio Hamburg |
Senioren III D Standard | Michael Korzen / Claudia Laskowski, Walddörfer SV |
Senioren III C Standard | Henry und Marion Petersen, TTC Savoy im TuRa Harksheide |
Senioren III B Standard | Honggong Wu / Zhimin Tong, Imperial Club Hamburg |
Senioren III A Standard | Bernd und Hiltrud Kohlen, Walddörfer SV |
Senioren III S Standard | Rainer und Eiko Tesch, TC Rotherbaum |
Senioren IV A Standard | N.N |
Senioren IV S Standard | Frank und Margrit Steier, Alster-Möwe-Club Hamburg |
Landesmeister 2010
Landesmeister 2010
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2010 |
Hauptgruppe D Standard | Heiko Sommer & Liane Schmiedel, TTC Atlantic |
Hauptgruppe C Standard | Jasha Nasteriuk & Katrin Potratz, TSA des SV Eidelstedt |
Hauptgruppe B Standard | Alexander Grabowski & Angela Sauer, Club Ceronne im ETV |
Hauptgruppe A Standard | Maximilian & Constance Labe, TSA des VfL Pinneberg |
Hauptgruppe S Standard | Sebastian Turloff & Bellinda Latus, TSA des VfL Pinneberg |
Hauptgruppe D Latein | Tobias Kämpfer&Sahra-Maria Scheffler, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Latein | Tobias Brügmann & Anna Kriete, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe B Latein | Florian Rüttinger & Carmen Krüger, Club Ceronne im ETV |
Hauptgruppe A Latein | Alexander Martens & Olena Solopunova. SV Eidelstedt |
Hauptgruppe S-Latein | Sergiy Plyuta & Debbie Seefeldt, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe S-Kombination | Dumitru Doga & Sarah Ertmer, TSC Astoria Hamburg |
Hauptgruppe II D Standard | René Nachtwey & Nina Bilzinger, TSC Cas. Oberalster |
Hauptgruppe II C Standard | Heiko Sommer & Liane Schmiedel, TTC Atlantic |
Hauptgruppe II B Standard | Andreas Pohlmann & Julia Fiedler, Club Céronne im ETV |
Hauptgruppe II A Standard | Sven Glass & Judith Holzwarth, Club Céronne im ETV |
Hauptgruppe II S Standard | Sebastian Turloff/Belinda Latus, TSA des VfL Pinneberg |
Hauptgruppe II D Latein | Mario Franke & Melanie von Hacht, TSC Astoria Hamburg |
Hauptgruppe II C Latein | Benjamin Martens&Mareike Burgschat Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Latein | Sven Glass&Judith Holzwarth Club Céronne im ETV |
Hauptgruppe II A Latein | Sven Ulrich & Iryna Prokofyeva Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe II S Latein | Sven Ulrich - Iryna Prokofyeva Club Saltatio Hamburg |
Senioren I D Standard | Achim Knüpfer & Petra Ruhloff, TSA des TSV Glinde |
Senioren I C Standard | Achim Knüpfer & Petra Ruhloff, TSA des TSV Glinde |
Senioren I B Standard | Sven Kohnke & Christiane Stefanec, Club Ceronne im ETV |
Senioren I A Standard | Ingo Garau & Bodil Kamilla Kaiser, Club Ceronne im ETV |
Senioren I S Standard | Marco Wittkowski & Petra Fischer, Club Ceronne im ETV |
Senioren D Latein | Ralf Krischok & Catherine Krischok Club Ceronné im ETV |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren B Latein | Patrik Trinkt & Francesca Zühlke, TSA des VfL Pinneberg |
Senioren S Latein | Mark-Stephan Haps & Katja Böhnke, Club Saltatio Hamburg |
Senioren II D Standard | Dirk & Martina Bendrin, TSK des TSV Buchholz |
Senioren II C Standard | Kai Nitschke & Trude Ossenbach, TSA des TSV Glinde |
Senioren II B Standard | Jürgen & Birte Kuberczyk, TTC Harburg |
Senioren II A Standard | Karlheinz Lappe & Christiane Laubach, Club Ceronne im ETV |
Senioren II S Standard | Matthias Wiechmann & Corinna Haegermann, HSV Tanzsport |
Senioren III D Standard | Helmut Gerlach & Elisabeth Brenda TTC Harburg |
Senioren III C Standard | Helmut Gerlach & Elisabeth Brenda TTC Harburg |
Senioren III B Standard | Bernd Kohlen & Hiltrud Kohlen, TSA des Walddörfer SV |
Senioren III A Standard | Bernd Kohlen & Hiltrud Kohlen, TSA des Walddörfer SV |
Senioren III S Standard | Rainer Tesch & Eiko Tesch, Tanz-Club Rotherbaum |
Senioren IV A Standard | Gerd & Ingeburg Bröge, HSV Tanzsport |
Senioren IV S Standard | Claus & Barbara Müller, TSA des VfL Pinneberg |
Landesmeister 2009
Landesmeister 2009
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2009 |
Hauptgruppe D Standard | Alexander Martens & Katrin Potratz, SV Eidelstedt |
Hauptgruppe C Standard | Eike Loppenthien & Kimberley-Sara Goral, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe B Standard | Sven Neulinger & Irena Kaneva, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe A Standard | Sven Glass & Bodil Kaiser, Club Ceronne im ETV |
Hauptgruppe S Standard | Michael Wengler - Melanie Ahl, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe D Latein | Anna Kriete & Tobias Brügmann, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe C Latein | Jasmin Dethlefs & Nils Thiemann, TSK d. TSV Buchholz |
Hauptgruppe B Latein | Constance und Maximilian Labe, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe A Latein | Alexander Martens & Katrin Potratz, SV Eidelstedt |
Hauptgruppe S-Latein | Sergiy Plyuta & Debbie Seefeldt, Club Saltatio Hamburg |
Hauptgruppe S-Kombination | Jurij Kaiser & Alexandra Kistanova, Club Céronne |
Hauptgruppe II D Standard | Rene Weinberg & Marina Weinberg, TTC Savoy |
Hauptgruppe II C Standard | Rene Weinberg & Marina Weinberg, TTC Savoy |
Hauptgruppe II B Standard | Sven Neulinger & Irena Kaneva, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe II A Standard | Jens Ladiges & Anja Wittkowski, Club Ceronne im ETV |
Hauptgruppe II S Standard | Sebastian Turloff & Belinda Lüthke, TSA im VfL-Pinneberg |
Hauptgruppe II D Latein | Johannes Kreeck & Petra Richter, Club Ceronne im ETV |
Hauptgruppe II C Latein | Detlef Haas & Anja Haas, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe II B Latein | Moriz Frommolt & Ilka Paulß, Club Ceronne im ETV |
Hauptgruppe II A Latein | N.N. |
Hauptgruppe II S Latein | N.N. |
Senioren I D Standard | Bernt Butenhoff & Sabine Knobloch, SV Eidelstedt |
Senioren I C Standard | H. Wuttke & Dr. Rosemarie Neumann-Spiess, Club Saltatio |
Senioren I B Standard | Lutz & Merve Frahm, TTC-Savoy i.TuRa harksheide |
Senioren I A Standard | Jens Ladiges & Anja Wittkowski, Club Ceronne im ETV |
Senioren I S Standard | Jens Ladiges & Anja Wittkowski, Club Ceronne im ETV |
Senioren D Latein | N.N. |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren B Latein | N.N. |
Senioren S Latein | Dr. Michael Labe/Christiane Metzing-Labe, VfL Pinneberg |
Senioren II D Standard | Lars & Birgit Kettner, TSA d. Waldörfer SV 1924 e.V. |
Senioren II C Standard | Kai Nitschke & Trude Ossenbach, TSA des TSV Glinde |
Senioren II B Standard | Helmut & Sybille Hertz, TSA d.Farmsener TV |
Senioren II A Standard | Torsten & Sabine Spill, TTC Harburg |
Senioren II S Standard | Michael & Grazyna Wierzbicki, TSA d. TSV Glinde |
Senioren III D Standard | Michael Korzen & Claudia Laskowski, TSA d. Walddörfer SV |
Senioren III C Standard | Klaus Brennecke & Elke Brückner, TSA im Niendorfer TuS |
Senioren III B Standard | Lutz-Peter und Cornelia Simon, TSA d. Walddörfer SV |
Senioren III A Standard | Gunnar Wagner & Helga Biernoth, Club Ceronne im ETV |
Senioren III S Standard | Frank & Margrit Steier, Alster-Möwe-Club |
Senioren IV A Standard | Detlef & Christine Heubel, Club Ceronne im ETV |
Senioren IV S Standard | Frank & Margrit Steier, Alster-Möwe-Club |
Landesmeister 2008
Landesmeister 2008
Gruppe/Klasse | Hamburger Meister 2008 |
Hauptgruppe D Standard | Eike Loppenthien/Kimberley-Sarah Goral, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe C Standard | Andreas Epplée/Sandra Müller-Harboe, Club Céronne |
Hauptgruppe B Standard | Mathias Bauch/Alexandra Albers, Club Céronne |
Hauptgruppe A Standard | Sebastian Turloff/Luisa Bräuer, Club Céronne |
Hauptgruppe S Standard | Stanislaw Hermann/Cathrin Hissnauer, TSA Glinde 1930 |
Hauptgruppe D Latein | Janina Tanck & Tobias Brügmann, Club Saltatio |
Hauptgruppe C Latein | Anja & Detlef Haas, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe B Latein | Bianca Degener & Enrico Tschöpel,VfL Pinneberg |
Hauptgruppe A Latein | Katrin Potratz & Alexander Martens, SV Eidelstedt |
Hauptgruppe S-Latein | N.N. |
Hauptgruppe S-Kombination | Jurij Kaiser/Alexandra Kistanova, Club Céronne |
Hauptgruppe II D Standard | Torsten Krüger/Dr.Birthe Larisch, TTC Harburg |
Hauptgruppe II C Standard | Arne Reimers/Jessica Schulz, Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Standard | Sven Neulinger/Kerstin Jühlke, Club Saltatio |
Hauptgruppe II A Standard | Sebastian Turloff/Luisa Bräuer, Club Céronne |
Hauptgruppe II S Standard | Marco Wittkowski / Petra Fischer, Club Céronne |
Hauptgruppe II D Latein | Detlef und Anja Haas, VfL Pinneberg |
Hauptgruppe II C Latein | Patrick Schröder/Desislava Nikolowa, Club Saltatio |
Hauptgruppe II B Latein | N.N. |
Hauptgruppe II A Latein | Mark-Stephan Haps/Katja Böhnke, Club Saltatio |
Hauptgruppe II S Latein | N.N. |
Senioren I D Standard | Harald Weser/Ute Gössel, TTC Atlantic |
Senioren I C Standard | Gunnar Harms/Kirsten Berndt, Club Saltatio |
Senioren I B Standard | Ingo Garau/Gesa Martensen, Club Céronne |
Senioren I A Standard | Jens Ladiges/Anja Wittkowski, Club Céronne |
Senioren I S Standard | Marco Wittkowski / Petra Fischer, Club Céronne |
Senioren D Latein | Thomas Oldhaber/Waltraud Liß, Club Céronne |
Senioren C Latein | N.N. |
Senioren S Latein | Heinz-Jürgen und Jutta Kühl, Club Céronne |
Senioren II D Standard | Horst und Gisela Ritter, TTC Harburg |
Senioren II C Standard | Martin Görisch/Anette Bauer, Club Céronne |
Senioren II B Standard | Torsten Spill/Sabine Spill, TTC Harburg |
Senioren II A Standard | Rainer Fricke/Corinna Haegermann, HSV TS Norderstedt |
Senioren II S Standard | Rainer und Eiko Tesch, TC Rotherbaum |
Senioren III D Standard | Horst & Gisela Ritter, TTC Harburg |
Senioren III C Standard | Marita & Thomas Illies, Farmsener TV |
Senioren III B Standard | Hinrich und Frauke Blume, TTC Harburg |
Senioren III A Standard | Peter Möller / Cornelia Ingwersen |
Senioren III S Standard | Frank und Margrit Steier |
Senioren IV A Standard | Detlev und Christine Heubel, Club Céronne |
Senioren IV S Standard | Frank und Margrit Steier, Alster-Möwe-Club |
Tabs Bar Example
This is a slideshow with a tabbed navigation bar. Tabs can be aligned to the left, right and center.
List Example
This is a slideshow with a vertical tabbed list as a navigation.
Foto snow
How To Use
The Widgetkit Slideshow takes full advantage of the very user-friendly Widgetkit administration user interface. It has never been easier to create and manage all the slideshows and their different slides in one place. After you created a slideshow you can load it anywhere in your theme using shortcodes or the universal Widgetkit Joomla module or WordPress widget.